Skip to main content
News_

2020 Virtual Prize Giving Ceremony

14 September 2020
Recognition of high-achieving students

In one of The University of Sydney Law School’s largest annual events, more than 100 undergraduate and postgraduate students were recognised for their outstanding academic achievements at the Prize Giving Ceremony on 26 August 2020.

The Dean and Head of School, Professor Simon Bronitt, gratefully acknowledged the efforts of our students and expressed the Law School's gratitude for the invaluable support of the community and the profession, and warmly thanked all prize and scholarship donors for their continuing support.

This year, the ceremony was held online for the first time. Students located around the world were able to watch the ceremony, and celebrate with family and friends. 

The prestigious University Medallist for Law was awarded to two students this year, to John-Patrick Asimakis and Harrison Rogers. Harrison Rogers delivered the student address.

Amelia Burns was recognised as the top student ranked in the Juris Doctor cohort.

Students received special video addresses from Her Excellency the Honourable Margaret Beazley AC QC, Governor of NSW, and The University of Sydney Vice-Chancellor and Principal, Dr Michael Spence AC.

Her Excellency the Honourable Margaret Beazley AC QC, prize and scholarship donors and representatives, Sydney Law School staff, and members of the legal profession viewed the online ceremony, and came together to celebrate and recognise this significant occasion. 

Watch the 2020 Prize Giving Ceremony


Sydney Law School would like to warmly congratulate all prize winners and scholarship recipients (in alphabetical order):

Dylan Adams Judge Samuel Redshaw Prize for Administrative Law
Steven Adler Dean's List of Academic Excellence
E D Roper Memorial Prize No. 2 for Equity and Corporations Law
John-Patrick Asimakis Dean's List of Academic Excellence
Ian Joye Prize in Law
John George Dalley Prize No. 1A
Joye Prize in Law
Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation
Sir Dudley Williams Prize
University Medallist for Law
Clare Azzopardi Mr Justice Stanley Vere Toose Memorial Prize for Family Law
Lucy Baker Dean's List of Academic Excellence
Alana Barbaro Walter Ernest Savage Prize for Foundations of Law
Lachlan Bellach  Dean's List of Academic Excellence
Amelia Burns Dean's List of Academic Excellence
Ranked first in the Juris Doctor cohort
Yi Ning Cao Dean's List of Academic Excellence
Allens Linklaters Prize in Real Property
Margaret Ethel Peden Prize in Real Property
Stefanie Car Ashurst Prize in Environmental Law
Rhys Carvosso Julius and Reca Stone Award in International Law and Jurisprudence
Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation
Eugene Chan University of Sydney Foundation Prize for Australian International Taxation
Frieda Chan Law Press Asia Prize for Chinese Legal Studies No. 2
Sarah Charak Allens Prize in Corporations Law
Ray Cheng Dean's List of Academic Excellence
Nicholas Chivers Dean's List of Academic Excellence
Callum Christodoulou  Dean's List of Academic Excellence
Shannon Cochrane  Dean's List of Academic Excellence
Oliver Creagh Dean's List of Academic Excellence
Miguel Cruz Jeff Sharp Prize in Tax Research
Mischa Davenport  Dean's List of Academic Excellence
Pearl Davidson Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation
Jack Dillon Dean's List of Academic Excellence
King and Wood Mallesons Prize in Banking and Financial Instruments
Eden Ding Caroline Munro Gibbs Prize for Torts
Rebecca Dooley Fiona Gardiner-Hill Prize in Corporate Law
Maya Eswaran E M Mitchell Prize for Contracts
Herbert Smith Freehills Prize in Contracts
Daniel Faber Dean's List of Academic Excellence
John George Dalley Prize No. IB
Madeline Fisher E D Roper Memorial Prize No. 2 for Equity and Corporations Law
Henry Gallagher Dean's List of Academic Excellence
Thomas P Flattery Prize for Roman Law
Samuel Goldberg George and Matilda Harris Scholarship No. IIB for Third Year of Combined Law
Patrick Graham Ashurst Prize in Advanced Taxation Law
Sebastian Gray John Geddes Prize for Equity
Kate Green Dean's List of Academic Excellence
Jeffrey Gu Dean's List of Academic Excellence
Melissa Guo Law Press Asia Prize for Chinese Legal Studies No. 2
Yu Han Dean's List of Academic Excellence
E M Mitchell Prize for Contracts
Herbert Smith Freehills Prize in Contracts
Claire Ho Law Society of New South Wales Prize for Law, Lawyers, and Justice
Margaret Dalrymple Hay Prize for Law, Lawyers, and Justice
Senwei Hu Law Press Asia Prize for Chinese Legal Studies No. 1
Laura Ismay Peter Paterson Prize
Alexander Jackman Dean's List of Academic Excellence
Hugh Jameson Ashurst Prize in Australian Income Tax
Dean's List of Academic Excellence
Benjamin John John Geddes Prize for Equity
Spiros Kalavritinos Dean's List of Academic Excellence
Ashley Kelaita Keith Steele Memorial Prize
Emma Kench Caroline Munro Gibbs Prize for Torts
Byron Knight AMPLA Prize in Energy & Climate Law
Tiffany Koutrouzas Sybil Morrison Prize for Jurisprudence Part 2
Jacqueline Krynda J H McClemens Memorial Prize No. 1 in Criminology
Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation
Rose Scott Prize for Proficiency at Graduation by a Woman Candidate
Tuh Fuh and Ruby Lee Memorial Prize in Criminology
Grant Kynaston Sybil Morrison Prize for Jurisprudence Part 2
Angela Lambros Monahan Prize for Evidence
Charlotte Lewis Dean's List of Academic Excellence
Emily Long The Alan Ayling Prize in Environmental Law
Simone Luca Dean's List of Academic Excellence
Harmers Workplace Lawyers Prize for Labour Law
Sir Alexander Beattie Prize in Industrial Law
Wenkai Lyu Andrew M Clayton Memorial Prize - Clayton Utz
Dean's List of Academic Excellence
Law Society of New South Wales Prize for Law, Lawyers, and Justice
Margaret Dalrymple Hay Prize for Law, Lawyers, and Justice
Brendan Ma Dean's List of Academic Excellence
Edward John Culey Prize for Proficiency in Real Property and Equity
George and Matilda Harris Scholarship No. I for Second Year
New South Wales Justices' Association Prize in Administrative Law
Pitt Cobbett Prize for Administrative Law
The CA Hardwick Prize in Constitutional Law
Nadine Mattini Edward and Emily McWhinney Prize in International Law
Pitt Cobbett Prize for International Law
Serena May Sir Peter Heydon Prize for the Best Undergraduate Contribution in Constitutional Administrative or International Law
Emily McLennan Dean's List of Academic Excellence
Monahan Prize for Evidence
Connor McNamara Dean's List of Academic Excellence
Laura Metcalfe J H McClemens Memorial Prize No. 2 in Criminology
Lucy Nason Dean's List of Academic Excellence
E D Roper Memorial Prize No. 1 for Equity and Corporations Law
George and Matilda Harris Scholarship No. IIA
Pitt Cobbett Prize for Constitutional Law
Simon Nickolas  Dean's List of Academic Excellence
Liam Ogburn Dean's List of Academic Excellence
Kin Pan AMPLA Prize in Energy & Climate Law
Dean's List of Academic Excellence
Jaime Parker Dean's List of Academic Excellence
Katerina Pavlidis Gustav and Emma Bondy Postgraduate Prize
The Marjorie O'Brien Prize
Thuy Pham New South Wales Justices' Association Prize in Administrative Law
Pitt Cobbett Prize for Administrative Law
Samuel Rabin Allens Prize in Corporations Law
Dean's List of Academic Excellence
Georgia Reid Dean's List of Academic Excellence
Maxine Richard ANJeL Akira Kawamura Prize in Japanese Law
Kate Richardson Playfair Prize in Migration Law
Chi Hyun Kate Ro John Geddes Prize for Equity
Ruben Robertson Dean's List of Academic Excellence
Michael Rodd Gustav and Emma Bondy Postgraduate Prize
Harrison Rogers Bruce Panton MacFarlan Prize
Dean's List of Academic Excellence
Joye Prize in Law
Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation
R G Henderson Memorial Prize (NSW Bar Association)
University Medallist for Law
Merle Runde Sir John Peden Memorial Prize for Proficiency in Foundations of Law Federal Constitutional Law, International Law, and Real Property
Madeleine Salier Walter Ernest Savage Prize for Foundations of Law
Shivani Sankaran Mr Justice Stanley Vere Toose Memorial Prize for Family Law
Cameron Shamsabad Gustav and Emma Bondy Postgraduate Prize
Amelia Simpson John Warwick McCluskey Memorial Prize
Joshua Sinn Dean's List of Academic Excellence
Ajay Sivanathan Dean's List of Academic Excellence
Anthony Spiteri Dean's List of Academic Excellence
Thomas St John Dean's List of Academic Excellence
Adam Stiles Dean's List of Academic Excellence
Maxwell Sturt Ashurst Prize in Australian Income Tax
Shu Wai William Tai Law Press Asia Prize for Chinese Legal Studies No. 1
Emma Tirabosco Dean's List of Academic Excellence
Jasmine Todoroska Aaron Levine Prize for Criminal Law
Michael Townsend John Geddes Prize for Equity
Daniel Tracey G W Hyman Memorial Prize in Labour Law
The Judge J Perdriau Prize No. 2
Monica Tracy  Dean's List of Academic Excellence
Yvonne Truong Harmers Workplace Lawyers Prize for Anti-Discrimination Law
Jade Tyrrell The Judge J Perdriau Prize No. 1
Fayette Vermeer Mr Justice Stanley Vere Toose Memorial Prize for Family Law
Callum Vittali-Smith Dean's List of Academic Excellence
Heydon Wardell-Burrus Nancy Gordon Smith Postgraduate Prize for LLM by Coursework
Meg Winton Dean's List of Academic Excellence
Law Society of New South Wales Prize for Law, Lawyers, and Justice
Yanzhe Xu Dean's List of Academic Excellence
Gang Yang John Geddes Prize for Equity
The Tomonari Akaha Memorial Prize
Bonnie Yates J H McClemens Memorial Prize No. 3 in Diploma in Criminology
Antony Youssef Julius Stone Prize in Sociological Jurisprudence
Sybil Morrison Prize for Jurisprudence Part 2

Related articles