Skip to main content
News_

2021 Prize Giving Ceremony

25 May 2021
Recognition of high-achieving students
In one of The University of Sydney Law School’s largest annual events, over 150 undergraduate and postgraduate students were recognised for their outstanding academic achievements at the recent Prize Giving Ceremony on 20 May 2021.

The Dean and Head of School, Professor Simon Bronitt, gratefully acknowledged the efforts of our students and expressed the Law School's gratitude for the invaluable support of the community and the profession, and warmly thanked all prize and scholarship donors for their continuing support.

University Medallists for Law, Olivia Morris and Haiqiu Zhu

This year, the ceremony was held both online and in-person. Prize and scholarship donors and representatives, Sydney Law School staff, and members of the legal profession viewed the ceremony both online and in-person, and came together to celebrate and recognise this significant occasion.

The prestigious University Medallist for Law was awarded to two students this year, to Olivia Morria and Haiqiu Zhu. Olivia and Haiqiu delivered an inspiring student address.

Image (left to right): Justice Francois Kunc, Lucy Nason who ranked first in the Juris Doctor cohort, Professor Simon Bronitt

And, Lucy Nason was recognised as the top ranked student in the Juris Doctor cohort.

Students received a special address from Justice Francois Kunc of the Supreme Court of New South Wales, and Nathan Allen, First Nations Officer at the Sydney University Law Society (SULS), delivered a moving Acknowledgement of Country.

Professor Simon Bronitt said this about the Prize Giving Ceremony: "Prize giving is a celebration of student excellence, but it is so much more than an expression of individual merit deserving recognition from the School."

Prizes and awards serve to inspire others to strive for excellence.
Professor Simon Bronitt, Dean and Head of Sydney Law School

"It also is an opportunity for the wider School, students and staff, to share in this achievement. Teachers take great pride in their students’ successes, whether prizes are awarded or not.

Finally, awards at prize giving speak to our wider alumni, donors and stakeholders in the profession, who through their generosity, support our commitment to celebrating and inspiring excellence in the study of law."

Watch the Prize Giving Ceremony 2021

 

Sydney Law School would like to warmly congratulate all prize winners and scholarship recipients (in alphabetical order):

Philippa Abbott Ross Waite Parsons Postgraduate Coursework Law Scholarship
Anne Achie  Walter Reid Memorial Prize II
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Steven Adler 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Siara Alcock Pitt Cobbett Prize for International Law
Walter Reid Memorial Prize II
Lucinda Anderson C.A. Coghlan and A.N. Littlejohn Scholarship for the Juris Doctor
Freya Appleford Margaret Ethel Peden Prize in Real Property
Walter Reid Memorial Prize II
Rahul Arora Justice Peter Hely Scholarship
John-Patrick Asimakis  Peter Cameron Sydney Oxford Scholarship
Remashree Baniya 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Andreas Boentaran Walter Reid Memorial Prize II
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Tian Boon Ross Waite Parsons Postgraduate Coursework Law Scholarship
Madeleine Bosler Walter Reid Memorial Prize II
Thomas Buecheler Greenwoods & Herbert Smith Freehills Jeff Sharp Prize
Yi Ning Cao  Law Society of New South Wales Prize for Law, Lawyers and Justice
Margaret Dalrymple Hay Prize for Law, Lawyers and Justice
Walter Reid Memorial Prize II
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Christine Capolino Harmers Workplace Lawyers Prize for Labour Law
Sir Alexander Beattie Prize in Industrial Law
Sybil Morrison Prize for Jurisprudence Part 2
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Sarah Charak Pitt Cobbett Prize for Administrative Law
Walter Reid Memorial Prize II
Denny Chen Ashurst Prize in Advanced Taxation Law
Christopher Chiam Judge Samuel Redshaw Prize for Administrative Law
Nicholas Chivers Walter Reid Memorial Prize II
Annagh Cielak  2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Shannon Cochrane Walter Reid Memorial Prize II
Jasmine Crittenden Walter Reid Memorial Prize II
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Kaitlyn Crowe Alan Bishop Scholarship
Benjamin Dajkovich  Pitt Cobbett Prize for International Law
Walter Reid Memorial Prize II
Coda Danu-Asmara Walter Reid Memorial Prize II
Mischa Davenport Peter Paterson Prize
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Thomas Dews Sir Peter Heydon Prize for the Best Undergraduate Contribution in Constitutional Administrative or International Law
Aleksandar Djordjevic Ross Waite Parsons Postgraduate Coursework Law Scholarship
Tian Du 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
George Farrugia Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation
Anna Fitzgerald 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Eliza Fogl J. H. McClemens Memorial Prize No. 1 in Criminology
Tuh Fuh and Ruby Lee Memorial Prize in Criminology
Leili Friedlander  John O'Brien Memorial Coursework Scholarships in Criminal Law and Criminology
Coco Frohlich Walter Reid Memorial Prize II
William Greenland E. M. Mitchell Prize for Contracts
Herbert Smith Freehills Prize in Contracts
Walter Reid Memorial Prize II
Jeffrey Jie Gu 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Shanshan Guo 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Bridget Hackett Pitt Cobbett Prize for International Law
Walter Reid Memorial Prize II
Annina Hammer Fiona Gardiner-Hill Prize in Corporate Law
Nancy Gordon Smith Postgraduate Prize for LLM by Coursework
Kimberley Hammerton Walter Reid Memorial Prize II
Yu Han  George and Matilda Harris Scholarship No. IIA
Pitt Cobbett Prize for Administrative Law
The Tomonari Akaha Memorial Prize
Walter Reid Memorial Prize II
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Meena Hanna Ross Waite Parsons Postgraduate Coursework Law Scholarship
Claudia Harper Ivan Roberts Scholarship
Nicholas Healy Australian Insurance Law Association Prize for Insurance Law and Risk
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Claire Ho King and Wood Mallesons Prize in Banking and Financial Instruments
Harriet Holowell Walter Reid Memorial Prize II
Isabelle Holthouse Caroline Munro Gibbs Prize for Torts
Walter Reid Memorial Prize II
Llewellyn Horgan Walter Reid Memorial Prize II
Victoria Hospodaryk 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Stephanie Howes  Roy Frederick Turner A. M. Scholarship
Hannah James The University of Sydney Law School Dean's Scholarship
Thomas Jenkins Wigram Allen Scholarship for Juris Doctor
Benjamin John 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Anna Kench 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Alexander Kiefer The C. A. Hardwick Prize in Constitutional Law
Walter Reid Memorial Prize II
Eugenia Kim Roy Frederick Turner A. M. Scholarship
Matthew King Ivan Roberts Scholarship
Byron Knight The Alan Ayling Prize in Environmental Law
Eric Kong 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Swagota Kotoky  Julian Small Research Scholarship in Labour Law
Nurses Kurucuk Longworth Scholarship for the Juris Doctor
Grant Kynaston Margaret Ethel Peden Prize in Real Property
Playfair Prize in Migration Law
Walter Reid Memorial Prize II
Katherine Lambros 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Matilda Langford The Victoria Gollan Memorial Fund Scholarship
Mimi Lee Harmers Workplace Lawyers Prize for Labour Law
Sir Alexander Beattie Prize in Industrial Law
Seunggyu Lee Julius Stone Prize in Sociological Jurisprudence
Louisa Lemm E. D. Roper Memorial Prize No. 1 for Equity and Corporations Law
John Geddes Prize for Equity
Walter Reid Memorial Prize II
Nikki Liang Ashurst Prize in Environmental Law
Walter Reid Memorial Prize II
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Amanda Liem ANJeL Akira Kawamura Prize in Japanese Law
Ren Lim Harmers Workplace Lawyers Prize for Anti-Discrimination Law
Julie Litver Walter Reid Memorial Prize II
Henry Lynch 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Wenkai Lyu  Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation
Brendan Ma Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Winston Qiushi Ma 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Alexander MacIntyre The David Burnett Memorial Scholarship in Social Justice
Patrick Magee Walter Reid Memorial Prize II
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Vaidehi Mahapatra 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Olivia Maley E. D. Roper Memorial Prize No. 2 for Equity and Corporations Law
Rameen Hayat Malik 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Jeremy Manuelpillai 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Max Marchione Walter Ernest Savage Prize for Foundations of Law
Walter Reid Memorial Prize II
Eline Martinsen G W Hyman Memorial Prize in Labour Law
Bronte McAlpin Walter Reid Memorial Prize II
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Emily McLennan Harmers Workplace Lawyers Prize for Anti-Discrimination Law
Nataliya Melville University of Sydney Foundation Prize for Australian International Taxation
Aryan Mohseni George and Matilda Harris Scholarship No. IIB for Third Year of Combined Law
Walter Reid Memorial Prize II
Olivia Morris Joye Prize in Law
Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation
R. G. Henderson Memorial Prize (NSW Bar Association)
University Medallist
Lachlan Muir Edward and Emily McWhinney Prize in International Law
George and Matilda Harris Scholarship No. IIB for Third Year of Combined Law
Walter Reid Memorial Prize II
George Napier Ross Waite Parsons Postgraduate Coursework Law Scholarship
Lucy Nason Ian Joye Prize in Law
Ranked first in the Juris Doctor cohort
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Samuel Naylor Andrew M Clayton Memorial Prize - Clayton Utz
E. D. Roper Memorial Prize No. 2 for Equity and Corporations Law
Edward John Culey Prize for Proficiency in Real Property and Equity
George and Matilda Harris Scholarship No. I for Second Year
The C. A. Hardwick Prize in Constitutional Law
Walter Reid Memorial Prize II
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Andrew Nestea The University of Sydney Law School Dean's Scholarship
Matthew Newcombe Walter Reid Memorial Prize II
Ha Phuong Nguyen The Marjorie O'Brien Prize
Nikki Nguyen David Stuart Hicks Scholarship
Natasha Novo 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Darcie O’Leary  Roy Frederick Turner Scholarship
Liam Ogburn 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Rebekah Ord 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Kieran O'Sullivan The David Burnett Memorial Scholarship in Social Justice
Mia Parkes-Talbot Walter Reid Memorial Prize II
Lachlan Penninkilampi 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Lachlan Pickering Caroline Munro Gibbs Prize for Torts
Walter Reid Memorial Prize II
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Hannah Place Walter Reid Memorial Prize II
Dean Psihoyos 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Michael Punch Walter Reid Memorial Prize II
Daniel Reede Walter Reid Memorial Prize II
Georgia Reid Ivan Roberts Scholarship
John George Dalley Prize No. IB
Julius and Reca Stone Award in International Law and Jurisprudence
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Timothy Robinson 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Olivia Ronan Ross Waite Parsons Postgraduate Coursework Law Scholarship
Giacomo Rotolo-Ross 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Merle Runde Monahan Prize for Evidence
Walter Reid Memorial Prize II
Patrick Ryan Aaron Levine Prize for Criminal Law
Walter Reid Memorial Prize II
Siddharth Saigal John George Dalley Prize No. 1A
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Katelin Schelks Julius and Reca Stone Award in International Law and Jurisprudence
Dale Scutts Mr Justice Stanley Vere Toose Memorial Prize for Family Law
Samuel Shaw Walter Reid Memorial Prize II
Rohan Simpson The David Burnett Memorial Scholarship in Social Justice
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Shannon Sochrane Pitt Cobbett Prize for Constitutional Law
Jane Spencer Zoe Hall Memorial Scholarship
Damian Spinks Walter Reid Memorial Prize II
David Stano C. A. Coghlan and A. N. Littlejohn Scholarship for the Juris Doctor
Yangzhizhe Sun  The Tomonari Akaha Memorial Prize
Walter Reid Memorial Prize II
Codey Swadling The C. A. Hardwick Prize in Constitutional Law
Walter Reid Memorial Prize II
Trevor Tan King and Wood Mallesons Prize in Banking and Financial Instruments
Calida Tang  Thomas P Flattery Prize for Roman Law
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Emma Tirabosco  Ashurst Prize in Australian Income Tax
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Erika Tse Ross Waite Parsons Postgraduate Coursework Law Scholarship
Nathan Twibill  Edward and Emily McWhinney Prize in International Law
Walter Reid Memorial Prize II
Connor Usalj  Walter Reid Memorial Prize II
Juliette Van Ratingen Gustav and Emma Bondy Postgraduate Prize
Clare Veal Wigram Allen Scholarship for Juris Doctor
Callum Vittali-Smith John Warwick McCluskey Memorial Prize
Paul Byrne SC Memorial Prize for Advanced Criminal Law
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Adam Waldman Ivan Roberts Scholarship
Adelaide Wallace Rose Scott Prize for Proficiency at Graduation by a Woman Candidate
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Mia Walsh The Victoria Gollan Memorial Fund Scholarship
Angelique Wanner The Judge J Perdriau Prize No. 1
Christine Wei The David Burnett Memorial Scholarship in Social Justice
Deborah White J. H. McClemens Memorial Prize No. 2 in Criminology
Alexander White Keith Steele Memorial Prize
Nicholas Wigney 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Jared Wilk 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Bernard Wong Law Press Asia Prize for Chinese Legal Studies No. 2
Edward Wu 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Peijun Xie Law Press Asia Prize for Chinese Legal Studies No. 1
Fuguo Xue Bruce Panton MacFarlan Prize
Jiann Yapp 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Gordon Yen Walter Reid Memorial Prize II
2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Nathan Yoo 2020 Dean’s List of Excellence for Academic Performance
Xiaocheng Zhang The Tomonari Akaha Memorial Prize
Walter Reid Memorial Prize II
Alan Zheng Zoe Hall Memorial Scholarship
Haiqiu Zhu Joye Prize in Law
Nancy Gordon Smith Prize for Honours at Graduation
Sir Dudley Williams Prize
University Medallist

View the Prize Giving Ceremony 2021 program

View the professional photos taken on the evening on Sydney Law School's Facebook page

Photographer on the evening was Maja Baska.

Related articles