Skip to main content
People_

International House fellows

Honouring those who've made outstanding contributions
Starting in 1980, the Council of Sydney University International House instituted the practice of honouring those who have made outstanding contributions to the life and aims of International House.

The list of people designated International House Fellow is as follows:

  • Mr Geoffrey C. S. Andrews, Director 1987-1999, elected 1999
  • Mrs Thelma Bate, elected 1980
  • Mr Tim Beckett, elected Fellow 1997
  • Dr Harald Bergsteiner, elected 2018
  • Mrs Rosemary Berrick, elected 1984
  • Sir Herman David Black AC, former Chancellor of the University of Sydney, elected 1980
  • Mr Robert Bland, elected 1985
  • Mrs Betty Boulton, elected 1992
  • Ms Mollie Burns, elected Fellow 1987
  • Ms Jessica Carroll, elected Fellow 2021
  • Justice Dennis Cowdroy OAM, former Chair of Council, elected 2000
  • Mr Graeme de Graaff, Founding Director of IH, elected 1986
  • Mr Alex Dix, elected 1981
  • Mr Bruce Downie, former Chair of Council, elected 2002
  • Dr Lauris Elms, AM OBE, elected 1981
  • Mr Brian Farmer, former Chair of Council, elected 1984
  • Professor Hans Freeman, former Chair of Council, elected 1993
  • Sir Nathaniel Bernard Freeman, elected 1980
  • Professor John Gascoigne, elected 2007
  • Ms Lynn Woodger Grant, elected 2019
  • Professor Sid Gray, elected 2010
  • Ms Una Henderson, elected 1984
  • Mr Michael Hwang S.C., elected 2012
  • Mrs Pauline Kennedy, elected 1985
  • Dr Geoffrey Langford Howe, elected 1980
  • Mr Ian G. Hudson AM, former Chair of Council, elected 1985
  • Magistrate Daphne Kok, former Chair of Council, elected 2009
  • Ms Julia Krattli, elected 2016
  • Associate Professor Emeritus Robert Kuzelka, elected 2011
  • Mrs Doreen Langley, former Chair of Council, elected 1981
  • Mr George Lean, former Chair of Council, elected 1989
  • Ms Rosamond (Wood) Madden AM, elected 2010
  • Mr Wilson Harold Maze MBE, elected 1980
  • Mrs Rosalie McCutcheon, elected 1980
  • Mrs Renata Messerle, elected 1991
  • Mr Allan Edward Moss AO, elected 2018
  • Mrs Gwen Ng, elected 2002
  • Dr Richard Ng, elected 2002
  • Ms Denise North, elected 2019
  • Mrs Kathleen O’Neil, elected 1980
  • Dr Joan Rowlands AM, elected 2004
  • Mr Dennis Schatz, elected 2015
  • The Hon. David Selby AM, former Chair of Council, elected 1989
  • Mr David Shannon, former Chair of Council, elected 2013
  • Dr Ruth Shatford AM, Director 1999-2002, elected 2002
  • Dr Peter Simpson OAM, elected 2018
  • Dr Keith Suter, elected 2008
  • Dr Basil Voyagis, former Chair of Council, elected 1997
  • Mr Roger Wescombe, elected 2006
  • Mr Richard Wilson, elected 2002
  • Sir Harold Stanley Wyndham, elected 1980